دنیای برنامه نویسی و اپلیکیشن

baner-telegram
شما اینجا هستید : صفحه اول » کامپیوتر » کروم بوک چیست ؟
کروم بوک چیست ؟

کروم بوک چیست ؟

کروم بوک چیست ؟

کروم بوک در ساده ترین تعریف ممکن لپ تاپی است که به جای بهره گیری از سیستم عامل هایی مانند ویندوز یا مک از سیستم عامل کروم شرکت گوگل بهره می برد. هدف اصلی از طراحی چنین لپ تاپی استفاده از آن برای اتصال به اینترنت است و از همین رو اکثر برنامه ها و قابلیت های آن بر پایه سرویس های ابری طراحی شده اند. همین امر باعث شده این دستگاه های الکترونیکی به فضای ذخیره سازی داخلی زیادی تجهیز نشوند و البته در طرف قابل قیمت پایین تری هم در مقایسه با همنوعان ویندوزی خود داشته باشند. قیمت پایین عملکرد خوب باتری و البته روند رو به رشد سیستم عامل گوگل از جمله دلایلی است که کاربران را به سمت خرید و استفاده از این دسته از محصولات ترغیب خواهد کرد. در طرف مقابل محدودیت های موجود در خصوص سرعت اینترنت و تنوع نه چندان زیاد مدل های عرضه شده در کشور ما و در نهایت عدم پشتیبانی از برخی عناوین نرم افزاری مورد نیاز کاربران می توانند موانعی برای خرید کروم بوک ها به حساب آیند. به طور کلی بازار هدف کروم بوک های فعلی را باید کاربرانی دانست که در حال حاضر نیز اکثر زمان خود در استفاده از رایانه ها را به کار با مرورگر ها مانند کروم و سرویس های آنلاین و ابری اختصاص می دهند. اگرچه آمار منتشر شده از سوی موسسه تحقیقاتی NPD از پیشی گرفتن میزان فروش کروم بوک ها بر نوت بوک های ویندوزی در تابستان سال گذشته حکایت دارد اما آیا خرید کروم بوک انتخابی معقول و منطقی برای تمامی کاربران خواهد بود یا اینکه در صورت وجود محصولی ویندوزی با قیمت و مشخصات مشابه به کروم بوک باز هم باید خرید کروم بوک را به عنوان یک گزینه منطقی در نظر داشته باشیم؟

کروم بوک یا لپ تاپ ویندوزی ؟

از آن جایی که کروم بوک از سیستم عامل کروم شرکت گوگل استفاده می کند طبیعی است که وابستگی زیادی هم به بسته های نرم افزاری ایم شرکت و البته ارتباط اینترنتی پایدار داشته باشد. با وجود اینکه می توانید از سیستم عامل کروم در قالب وضعیت ورود به عنوان مهمان استفاده کنید اما به منظور بهره گیری از تمامی قابلیت ها باید از مشخصات حساب کاربری گوگل استفاده کنید. با این تفاسیر به نظر می رسد در مقایسه کروم بوک با نمونه های ویندوزی بیش از هرچیز باید به اکوسیستم Chrome OS و قابلیت های آن توجه داشته باشیم.

کاربری آفلاین

کروم بوک ها به طور ویژه بر پایه قابلیت هایی که در پرتو استفاده از اینترنت پیش روی کاربران قرار می دهند طراحی شده اند. با این تفاسیر اکثر برنامه ها در این سیستم عامل بدون استفاده از اینترنت قابل استفاده نخواهند بود. در حال حاضر بیش از 200 برنامه آفلاین در این اکو سیستم وجود دارد که بدون برقراری ارتباط با اینترنت امکان استفاده از آن ها وجود دارد.

قابلیت های ویژه

سیستم عامل کروم از قابلیت کنترل صوتی ویژه ای بهره مند شده است. به عنوان مثال هنگامی که از عبارت OK Google در زمانی که لانچر یا یک سربرگ از کروم باز باشد استفاده کنید دستیار صوتی سریعا پیش روی شما قرار گرفته و آماده اجرای فرامین شما خواهد بود. اجرا کننده برنامه ها یا همان لانچر کروم نیز به طور کامل با Google Now ادغام شده تا کارت های اطلاعاتی را به منظور نمایش خبر های جدید یا وضعیت آب و هوا پیش روی شما قرار دهد. گوگل باز طراحی صفحه کلید لمسی را نیز برای استفاده در لپ تاپ های 2 در 1 در دستور کار قرار داده تا امکان تشخیص دست نوشته شما فراهم گردد. علاوه بر موارد یاد شده خبر های مختلفی نیز مبنی بر امکان بهره گیری از پلی استور و طبیعتا مجموعه متنوعی از نرم افزار ها و بازی های موجود در این فروشگاه نرم افزاری در نسخه های آتی سیستم عامل کروم نیز شنیده می شود. در حال حاضر نیز گوگل ارتباطی پایدار میان برخی برنامه های سیستم عامل کروم با نمونه های اندرویدی مانند Evernote و ایجاد کرده تا امکان همگام سازی داده ها میان دستگاه های مختلف فراهم شود.

برنامه ها

کروم بوک ها بهترین بهینه سازی را برای استفاده از نرم افزار ها و سرویس های شرکت گوگل از قبیل جی میل، تقویم، و گوگل درایو فراهم می کنند اما این ترکیب بسته به استفاده شما از کروم بوک می تواند نتایج مثبت یا منفی ایجاد کند. از یک سو راه اندازی و استفاده از کروم بوک در صورتی که سرویس های ارائه شده گوگل برای ایمیل ، تقویم یا مستندات خود استفاده می کنید بسیار ساده خواهد بود اما در طرف مقابل در صورتی که از سرویس های محبوب مانند مایکروسافت اوت لوک، AIM یا یاهومیل استفاده می کنید پیکربندی کروم بوک به زمان بیشتری در مقایسه با نمونه های ویندوزی نیاز خواهد داشت. متاسفانه امکان استفاده از نرم افزار های محبوبی مانند فتوشاپ یا مایکروسافت آفیس نیز روی کروم بوک امکانپذیر نخواهد بود. نمونه هایی مانند فتوشاپ اکسپرس یا مایکروسافت ورد تنها رابط کاربری بر پایه سرویس ابری را در سیستم عامل کروم پیش روی شما قرار می دهند اما می توانید فعالیت های خود در این زمینه را با استفاده از نمونه هایی مانند مایکروسافت آفیس آنلاین (نسخه ابری رایگان آفیس) یا حتی ویرایش بر پایه گوگل درایو انجام دهید. ویرایشگر های عکس مانند نرم افزار منبع باز GIMP نیز قابلیت هایی مشابه با فتوشاپ را پیش روی شما قرار خواهند داد اما همچنان هیچ برنامه ای برای ویرایش فایل هایی با پسوند PSD وجود نخواهد داشت.

به طور کلی باید سیستم عامل کروم را یک مرورگر جامع و بزرگ به حساب آورد. از این رو در صورتی که امکان اجرای یک برنامه یا بازی از طریق رابط کاربری وب سایت وجود داشته باشد در کروم بوک نیز می توانید از آن استفاده کنید اما در صورتی که برنامه ها و بازی ها به افزونه ای خاص مانند ادوبی فلش نیاز داشته باشند باز هم با محدودیت هایی در اجرا روبرو خواهید شد.

پیشنهاد می کنیم حتما بخوانید :

درباره : فواد مهری

نظرات کاربران :جواب سوال چیه ؟ *