ورود ثبت نام
ویژگی های ویندوز 10
» کامپیوتر » ویژگی های ویندوز 10
5260 بازدید

ویژگی های ویندوز 10

 برخی از ویژگی های شاخص ویندوز 10 :

ویژگی های ویندوز 10

همان طور که بارها در تبلیغات یا حتی از زبان کارشناسان شنیده اید ویندوز 10 بازگشت سیستم عامل فراگیر مایکروسافت به دوران درخشان خود محسوب می شود. دورانی که با ارایه ویندوز 8 و ضعف های آن تا حدودی افول داشت. ویندوز 10 از مزیت های زیادی نسبت به نسخه پیشین خود برخوردار است و نصب و استفاده از آن به تمام کاربران توصیه می شود. در ادامه به 10 مورد از برتری های ویندوز 10 نسبت به نسخه های پیشین اشاره خواهیم کردتا شک و تردیدی در ارتقا به سیستم عامل جدید نداشته باشید.

کورتانا :

مهم ترین و مفید ترین امکان جدید ویندوز 10 بدون شک کورتانا است که دستیاری همه کاره برای کاربران سیستم عامل جدید محسوب می شود. با استفاده از کورتانا می توان تنها با استفاده از صدا یا تایپ به پاسخ بسیاری از سوال های فنی و غیر فنی رسید، برنامه های مختلف ویندوز را اجرا کرد، برنامه روزانه را مدیریت کرد، به سادگی هرچه تمام تر به امکانات مختلف ویندوز دسترسی داشت و چند وظیفه دیگر را انجام داد. با کلیک روی گزینه کورتانا در منوی استارت این دستیار همه کاره به سرعت به کمکتان خواهد آمد.

گزینه های بیشتر جهت مرتب سازی پنجره ها :

مدیریت پنجره های باز شده در زمانی که تعداد آن ها افزایش پیدا می کند از اهمیت بالایی برخوردار است. خیلی وقت ها به دسترسی همزمان به چند پنجره و مشاهده محتوای آن ها نیاز داریم که در نسخه های پیشین به غیر از روش دردسرساز دستی امکان استفاده از گزینه هایی همجون Show Windows Side by Side نیز وجود داشت. در ویندوز 10 علاوه بر گزینه های پیشین با کشیدن یک پنجره به گوشه تصویر پنجره انتخابی به گونه ای نمایش داده می شود که دقیقا در یک چهارم کل تصویر قرار بگیرد ضمن اینکه با استفاده از کلید ویندوز و کلید های جهتی نیز می توان این کار را انجام داد.

تحلیل و مدیریت بهتر فضای هارد دیسک :

در نسخه های پیشین سیستم عامل مایکروسافت برای مدیریت فضای هارد دیسک و اطلاع از حجم اشغال شده از سوی فایل های مختلف به نصب برنامه های جاتبی نیاز بود، اما در ویندوز 10 با استفاده از گزینه Storage آمار دقیقی از فایل های موجود روی هارد دیسک و حجم اشغال شده از سوی آن ها نمایش داده می شود. برای این کار تنها کافی است کلمه Storage را در قسمت جست و جوی منوی استارت تایپ کنید.

اضافه کردن چند صفحه دسکتاپ :

سر انجام امکان داشتن چند صفحه دسکتاپ به طور همزمان به ویندوز افزوده شد. با فشردن کلید ویندوز و Tab به طور همزمان صفحه های مختلف دسکتاپ نمایش داده می شوند تا به مدیریت (حذف یا اضافه کردن) آنها بپردازید. گفتنی است میانبرها و آیکون های موجود در نوار وظیفه در تمام صفحه های دسکتاپ ثابت خواهند بود.

پخش تصویر ایکس باکس وان روی ویندوز 10 :

یکی از ویژگی هایی که مایکروسافت پیش از ارایه ویندوز 10 تاکید زیادی بر آن داشت نزدیکی بیشتر کنسول خانگی این شرکت و PC به لطف سیستم عامل جدید بود. با ورود ویندوز 10 می توان بازی های در حال اجرا به وسیله ایکس باکس 1 را روی صفحه تمام دستگاه های دارای ویندوز 10 پخش کرد. برای نمونه اگر ایکس باکس 1 به تلویزیون را داشته باشند می توان تصویر ایکس باکس 1 را روی لپ تاپ یا دسکتاپ انتقال داد و به بازی ادامه داد.

مرورگر جدید مایکروسافت :

سرانجام مرورگر قدیمی و نام آشنای مایکروسافت در ویندوز 10 به Edge تغییر نام داد تا شاید مرورگر استاندارد ویندوز یک بار دیگر به میدان نبرد با گوگل کروم یا فایرفاکس برگردد. مرورگر Edge تنها روی نسخه دهم ویندوز نصب می شود و امکان استفاده از آن در نسخه های قدیمی تر وجود ندارد.

مدیریت بهتر آگاه سازی ها :

ویندوز 10 به همراه نسخه بازسازی شده و بهبود یافته Action Center ویندوز 8 روانه بازار شده است که همچنان با بردن نشانه ماوس به کناره سمت راست دسکتاپ می توان به آن دسترسی داشت. در این قسمت آگاه سازی های (Notifications) ارائه شده به وسیله تمام برنامه ها یا سیستم عامل نمایش داده می شود و با کلیک روی آیکون مربوط به هرکدام از آگاه سازی ها می توان به مدیریت آن پرداخت.

آشتی با اندروید و IOS :

مایکروسافت با ارائه نسخه دهم سیستم عامل خود سرانجام تصمیم گرفت به جای دشمنی سیستم عامل های اندروید و IOS را در آغوش بگیرد و بسیاری از برنامه های ویندوز به زودی روی دو سیستم عامل رقیب نیز منتشر خواهند شد که مهم ترین آنها می تواند کورتانا باشد. برای هماهنگی بیشتر تلفن همراه خود با رایانه نیز می توانید از برنامه Run the Phone Companion در منوی استارت بهره ببرید.

افزودن Recycle Bin به منوی استارت :

شاید این امکان خیلی انقلابی و مفید نباشد، اما سرانجام پس از سال ها می توان آیکون Recycle Bin را از دسکتاپ به منوی استارت منتقل کرد. برای انجام این کار تنها کافی است روی آیکون آن کلیک راست کرده و گزینه Pin To Start را انتخاب کنید.

اجرای برنامه های کلربردی Metro در فضای دسکتاپ :

مایکروسافت در ویندوز 10 سعی کرده است میان حالت تبلت و دسکتاپی سیستم عامل جدید خود توازن ایجاد کند و حالا به لطف این پیشرفت می توان برنامه های کاربردی Metro (برنامه های موجود در صفحه آغازین ویندوز 8) را در قالب پنجره ای جداگانه در فضای دسکتاپ یا در حالت تمام صفحه اجرا کرد. برنامه ها نیز به شکل مجزا بهینه سازی شده اند تا با حالت جدید سازگار باشند.

فواد مهری

دیدگاهجواب سوال چیه ؟ *