ورود ثبت نام
هارد SSD
» کامپیوتر » هارد SSD چیست و چگونه کار می کند؟ ( به صورت تصویری )
14148 بازدید

هارد SSD چیست و چگونه کار می کند؟ ( به صورت تصویری )

باسلام ،در این پست در نظر داریم تا به بررسی هارد SSD بپردازیم این نوع هارد ها نسبت به هاردهای HDD دارای تکنولوژی جدیدتری هستند ، در پست قبل به بررسی هارد HDD  پرداختیم و قطعات داخلی رو به صورت مختصر شرح دادیم :

هارد SSD :

امروزه این نوع هارد رو با سرعت بیشتر نسبت به هارد HDD میشناسیم و تقریبا نسل جدید فضای دخیره سازی به شماره میاد ، SSD مخفف کلمه Solid-State Disk هستش و تکنولوژی ساخت این نوع ، به طوری کلی با هارد HDD متفاوت هستش و در ساخت هارد SSD از تکنولوژی فلش NAND استفاده شده و دیگه از بخش مکانیکی در آناتومی داخلی اون خبری نیست .

البته این نوع هاردها به دلیل سرعت بالا گرانتر از هاردهای HDD هستند و در حجم های پایین تر (…,128 ,256) نسبت به هارد HDD عرضه شده اند . در کامپیوتر های شخصی و لپ تاپ های رده متوسط رو به بالا از هارد SSD در کنار هارد HDD استفاده میشود تا بتوان ویندوز و برخی برنامه های کاربردی رو روی اون نصب کرده و از سرعت بالای اون لذت برد .

نحوه ی کار هارد SSD :

همانگونه که در بالا اشاره شد این نوع هارد بخش مکانیکی نداشته و در ساخت این نوع هارد از تکنولوژی فلش بر پایه ی ناند (NAND) استفاده شده البته حافظه  SSD  برپایه ی روش سنتی فرار DRAM بود که در سال 2009  از تکنولوژی بر پایه NAND تغییر یافت .حال در این بخش با نحوه ی ساز و کار اون آشنا میشیم البته سعی میکنم به طور خلاصه تشریح کنم تا هم مفید باشه و هم حوصلتونو سر نبره .

اساس کار هارد SSD بصورت یک کنترلر میباشد که بین حافظه های NAND و کامپیوتر میزبان مانند پلی عمل میکند . برای درک بهتر به تصویر زیر دقت کنید :

اساس معماری داخلی هارد SSD

اساس معماری داخلی هارد SSD

بخش Interface (رابط) :

این بخش رابط بین کامیوتر و هارد میباشد که در نوع هارد داخلی (اینترنال) از رابط SATA یا PATA  و در نوع هارد خارجی (اکسترنال) از رابط USB استفاده می شود .

بخش Controller (کنترل کننده) :

این قسمت از هارد SSD مغز فلش های NAND میباشد و دارای قسمت ها و بلوک های مختلف می باشد وظیفه این قسمت کنترل ذخیره ، بازیابی ، کش و … می باشد . این قسمت دقیقا بین فلش های NAND  و قسمت ورودی و خروجی می باشد .

در زیر بخش های مختلف قسمت Controller هارد SSD رو مشاهده می کنید :

اساس شکل بخش کنترولر هارد SSD

اساس شکل بخش کنترولر هارد SSD

بخش حافظه فلش NAND :

این بخش محل ذخیره داده هارو بر عهده دارد و همونطور که در تصویر بالا مشاهده میکنید از چندین فلش بر پایه ی  NAND  تشکیل شده که جمع حجم این فلش ها حجم کل هاردو رو تشکیل میده این فلش ها با اندازه های 40 یا در نسخه های جدیدتر از فلش های 20 نانومتری استفاده میشود .

مزیت ها و تفاوت های هارد SSD نسبت به HDD :

  • اولین و بزرگترین مزیت هارد SSD نسبت به هارد HDD سرعت بالای اون هستش .
  • هیچ صدایی رو تولید نمیکنه .
  • مصرف برق کمتری داره .
  • طول عمر زیادتری داره .

به مقایسه زیر توجه کنید :

مقایسه SSD و HDD

مقایسه هارد SSD و HDD

مقایسه SSD و HDD

محمد حیدری ستوده

دانشجوی نرم افزار

دیدگاهجواب سوال چیه ؟ *

  1. عرفان گفت:

    دمت گرم …خیلی خلاصه و ساده گفته شده بود
    سایت خوبی دارین