ورود ثبت نام
آموزش متغییرها در ++C
» آموزش برنامه نویسی » آموزش ++C » متغییر ها در ++C
4199 بازدید

متغییر ها در ++C

متغییر ها : خانه هایی از حافظه که می توانند مقادیر مختلفی بر اساس نوع آن ها در خود نگه دارد ، در مورد انواع آن ها هم توضیح می دهم .

انواع متغییر

عدد صحیح : این نوع متغییر ها به این شکل می باشند 1 , 20 , 2 , 450 ,

رشته ایی : “ALI” , ” REZA ” , ” HELLO ”

عدد اعشاری :  5.5 , 9.25 , 4036.5 , 19.75

نکته ها :  هر چیزی که داخل دابل کوتیشن قرار بگیره رشته نامیده می شود . به هرکدام هز حروفی که داخل دابل کوتیشن می گیره یه کاراکتر گفته می شود مثلاً  “REZA” دارای چهار کاراکتر است . به کدهای زیر نگاه کنید :

int main(){

int  نام متغییر ;

float  نام متغییر ;

char  نام متغییر ;

}

همان طور که می بینید برای تعریف یک متغییر اول نوع آن را مشخص می کنیم بعد یه اسمی به آن می دهیم ، در کدهای بالا int مخفف ( integer ) به معنی عدد صحیح هست و ما برای تعریف یک متغییری که عدد صحیح را در خود ذخیره می کند باید از int استفاده کنیم همانند مثال بالا . float برای اعداد اعشاری به کار می رود . برای ذخیره یک حرف از char که مخفف ( character ) هست استفاده می کنیم . و تنها از یه حرف می توانیم برای ذخیره سازی استفاده کنیم ، و آن یک حرف هم باید در داخل تک کوتیشن قرار گیرد .

نوع داده double : اگر عدد اعشاری که خواستیم ذخیره کنیم که در float ( چون float تا 7 رقم اعشار دقت دارد )جای نمی گیرد ، برای رفع این مشکل از متغییری به نام double استفاده می کنیم ، این نوع متغییر اعداد اعشاری تا 15 رقم را می تواند در خود ذخیره کند . تعریف این متغییر هم مانند متغییر های بالاست .

unsigned int : این نوع متغییر همان طور که از اسمش هم معلوم است یعنی اعداد بدون علامت و اعداد 0 تا 65535 را می تواند در خود ذخیره کند .

bool : یعنی داده منطقی ، بعضی اوقات نیاز داریم که دو مقدار یک و صفر را ذخیره کنیم برای این کار از true برای مقدار صحیح یا یک ، و از false برای مقدار نادرست یا صفر استفاده می کنیم .

مقدار دادن به متغییر ها

  • می توانیم در هنگام اعلان ( یعنی تعیین نوع متغییر ) متغییر ، مقدار اون رو هم مشخص کنیم . مثل کدهای زیر :

int  x=4 , y=10;

 char ch1= ‘ A ‘ ;

bool   b1= false  , b2= true ;

  • پس از اعلان نوع متغییر و با دستور انتساب ( = ) می تونیم مقدار مورد نظرمون رو در داخل متغییر قرار بدیم به دستور های زیر نگاه کنید :

int  x , y ;

float  p ;

char  ch ;

x=20 ;

y=45 ;

p=42.36 ;

ch=’ a ‘ ;

  • مقدار دادن به متغییر ها با استفاده از دستورات ورودی مثل دستور زیر که در آموزش های بعدی مفصل در مورد این ها توضیح خواهم داد :

int  x , y ;

cin >> x >> y;

برای دیدن فیلم آموزشی مربوط به این مطلب کلیک کنید 

رضا طوماری

دیدگاهجواب سوال چیه ؟ *