ورود ثبت نام
» اندروید » آیا دستگاه های اندرویدی به آنتی ویروس نیاز دارند؟
6168 بازدید

آیا دستگاه های اندرویدی به آنتی ویروس نیاز دارند؟

با سلام

بسیاری از مردم زمانی که گوشی اندرویدی خریداری میکنند در وهله اول بسیاری از نرم افزار های کاربردی از جمله آنتی ویروس  روی آن نصب میکنند و برخی نیز اعتقاد دارند که سیستم عامل اندوید آنتی ویروس لازم ندارد ما در این مقاله به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت که آیا سیستم عامل اندروید نیز به آنتی ویروس نیاز دارد ؟ آیا اندروید به  بدافزار آلوده میشود یا نه؟

با ما همراه باشید…

اندروید نیازی به انتی ویروس دارد

در سال 2011 کریس دیبونا ،مدیر ارشد امنیت اطلاعات گوگل شرکت های ضدبدافزار و امنیتی را یک مشت کلاهبردار و شیاد توصیف کرد .وی معتقد بود این شرکت ها با ضعیف نشان دادن سیستم عامل اندروید در صدد افزایش فروش نرم افزار های به اصطلاح امنیتی خود هستند .

همچنین اوایل سال جدید میلادی آدریان لودیگ رئیس امنیت اندروید به خبرنگاران گفت: من فکر میکنم که آیا به طور متوسط کاربران اندروید نیاز به آنتی ویروس دارند؟مسلماََ خیر ،سرویس های  امنیتی گوگل برای اندروید به گونه ای طراحی شده است که حداکثر امنیت را برای کاربران تامین کند، اما اگر کاربری به جای سیستم امنیتی ما راهکاری دیگر را ترجیح می دهند آزادند .

حال باید چه کار کرد؟آیا برای گوشی های اندرویدی خود آنتی ویروسی نصب نمود یا نه ؟

چند عامل باعث ترغیب بد افزار نویسان میشود تا بیشتر روی اندروید کار کنند:

اولین دلیل تعداد بیشتر کاربران اندروید نسبت به دیگر کاربران سیستم عامل های گوشی های همراه است که قربانیان زیادی را در بر میگیرد.در جدول زیر آمار سیستم عامل های مورد استفاده از سال 2009 تا 2015 را مشاهده می کنید .

دومین دلیل آزادی بیشتر اندروید نسبت که این سیستم عامل به کاربران میدهد تا بتوانند از هر جایی خواستند برنامه و بازی خود را بر روی گوشی نصب کنند در ضورتی که آی او اس که بعد از اندروید بیشترین کاربرد را دارد چنین اجازه یی را به کاربرانش نمی دهد .

دلیل سوم بروز رسانی کند دستگاهای اندرویدیست در حالی آی او اس یا حتی ویندوز فون نیز آپدیت سریعتری نسبت به اندروید دارند و این بروز رسانی ها باعث مصون ماندن گوشی های هوشمند از شر بد افزارهاست.

در عین حال اندروید نیز در مقابل بد افزار ها آنچان دست و پا بسته نیست:

  • برنامه های موجود در گوگل پلی کاملا امن هستند: گوگل از یک سرویس هوشمند برای  سالم بودن برنامه ها قبل از ورود به فروشگاه را بررسی می کند.
  •  برنامه ها حتی پس از نصب نیز کنترل میشوند که اگر بعداََ مخرب شناخته شوند از طریق (حذف از راه دور) Remote Unistall از دستگاه شما پاک خواهند شد.
  • پس از نسخه 4.2 اندروید،گوگل یک قابلیت امنیتی دیگری به آن اضافه کرد تا برنامه هایی که از جاهای دیگر نصب شده اند را اسکن کند.
  • اندروید سطح های دسترسی  اپلیکیشن ها را کنترل می کند و اپلیکیشن ها به هر بخش دسترسی محدودی دارند.
  • در اندروید 5 نیز از SELinux استفاده شده که رفتار برنامه هارو کنترل و رفتار های مشکوک برنامه ها و … رو محدود میکند.

اما همچنان به سوال : آیا دستگاه های اندرویدی به انتی ویروس نیاز دارند؟ به طور کامل پاسخ داده نشده است.

اگرشما جزو افرادی هستید که برنامه های مورد نیاز را از گوگل پلی و بازار و…. نصب می کنید به جرات میتوان گفت  امنیت دستگاه اندرویدیتان تضمین است، مورد بعدی که باید کنترل کنید سطح مورد دسترسی برنامه هایی است که نصب می کنید به طور مثال یک بازی نیازی به بخش مخاطبان و گالری و مکان نما نیازی ندارد اینگونه برنامه ها در اکثر موارد مخربند . اگر این مورد هار رعایت و کنترل می کنید نیازی به آنتی ویروس ندارید اما اگر اَپ های خود را از سایت ها ی غیر رسمی نصب میکنید بهتر است یک آنتی ویروس بر روی دستگاه خود نصب کنید.

برخی کاربران نیز ترجیح می دهند گوشی خود را روت کنند که روت کردن تعدادی از مکانیزم های امنیت اندروید را از کار می اندازد و روت گوشی یک حفره ی امنیتی ایجاد کرده و گوشی را در مواجه با بد افزارها آسب پذیر می کند برای جبران این کار بهتر است از آنتی ویروس  برای پر کردن حفره امنیتی (البته نه به طور کامل) استفاده کرد. پس اگر گوشی خود را روت کردید بهتر است از یک آنتی ویروس استفاده کنید.

 

 

 

 

محمد حیدری ستوده

دانشجوی نرم افزار

دیدگاهجواب سوال چیه ؟ *