ورود ثبت نام
» طراحی سایت » آموزش HTML » آموزش HTML – کامنت گذاری
3336 بازدید

آموزش HTML – کامنت گذاری

سلام خدمت همه دوستان در این جلسه می خوایم که با کدهای <PRE> و <NOBR> و <Blink> و نحوه کامنت گذاری در HTML آشنا بشیم . قبل از شروع پیشنهاد میکنم که جلسه قبل رو یه مروری بکنید .

 

تگ <PRE>

از این تگ زمانی استفاده می کنیم که که اگر بخواهیم که همان مقدار فضای خالی که در ویرایشگر متن داریم در متن html داریم در صفحه نهایی یا مرورگر نیز همون رو داشته باشیم ، به طور خلاصه اگه بخواهیم متن خود را همان گونه که می خواهیم در مرورگر به نمایش در آوریم . اگه جلسات قبل رو دیده باشید اونجا هم گفتم که در اچ دی ام ال وقتی کدی رو می نویسیم در مرورگر پشت سرهم نمایش داده می شوند و برای اینکه به خط بعدی بره از تگ <BR> استفاده می کنیم. ولی اگه از تگ <pre> استفاده کنیم دیگه نیازی نداری که از تگ br استفاده کنیم . به مثال های زیر دقت کنید  :

<PRE>

x=1;

y=2;

if(x==1){

y=2;

}

</PRE>

 

نتیجه اش به این صورت خواهد بود :

x=1;

y=2;

if(x==1){

y=2;

}

همون طور که می بینید وقتی که از این کد استفاده می کنیم دیگه نیازی نیست که از <br> استفاده کنیم و راحت می تونیم متن خودمون رو هر طور می خوایم نمایش بدیم .

 تگ <NOBR>

هر متنی که بین <nobr> و <nobr/> قرار بگیره تا وقتی که به خط بعدی نرفتیم نمی شکند و در یک خط نشان داده می شود .

به مثال زیر دقت کنید :

<NOBR>

مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،

مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،

مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال

مثال ،مثال ،مثال ،

مثال ،مثال ،

</NOBR>

نتیجه اش به ین صورت خواهد بود :

مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،مثال ،

اگه تو Notepad اجراش کنید برای دیدن تمام متن باید از نوار لغزنده پایین صفحه استفاده کنید .

تگ <BLINK>

با استفاده از این تگ می تونیم یه متنی رو به صورت چشمک زن در بیاریم . این تگ فقط تو مرورگرهایی کارایی دارد که بر پایه Netscape ساخته شده باشند .

اگه از این تگ به جا استفاده کنیم می تونیم توجه بیننده رو به نکته خاصی جلب کنیم ولی اگه به جا استفاده نشه می تونه آزار دهنده باشه .

وارد کردن کامنت در متن HTML

توضیحات (کامنت ها) می تونه وقتی که در حال نوشتن کدهای خودتون هستید بهتون کمک کنه . مرورگرها نمی تونند کامنت هارو نشون بدن ، پس در صفحه نهایی کامنت ها به بیننده نشون داده نمیشه . تنها راه مشاهده کامنت ها دیدن صفحه Source Code است که به زبان HTML نمایش داده می شود . با استفاده از این خاصیت می تونید در هنگام نوشتن یه صفحه برای خودتون یادداشت بذارید تا وقتی که بعداً به آن نگاه کردید بهتر اون رو درک کنید . در مواردی که پس از گذشت مدتی از نوشتن یه صفحه نیازه که اون صفحه رو ویرایش کنیم یا اینکه بیش از یه نفر در نوشتن کدها نقش داشته باشه ، در این زمان کامنت ها میتونن در بهتر فهمیدن کدها به ما کمک کنن .

برای نوشتن یه کامنت اول باید از علامت >  سپس از علامت !  و بعد دوتا خط فاصله — ( دش )  بزارید . بعد از این علائم هر متنی که بنویسید توسط مرورگر نشون داده نمیشه تا وقتی که علامت پایان کامنت رو در انتهای اون بذارید .

علامت پایان کامنت به این صورت هستش : ابتدا دوتا خط فاصله — سپس علامت

به مثال زیر نگاه کنید :

<!– کامنت در این جا قرار میگیره و این یه کامنته –>

کامنت هارو می تونید توی چندتا خط بنویسید فقط علامت پایان کامنت یادتون نره !!!!!!!!!!!!

<!–  کامنت هارو می تونیم تو

 .چندتا خط بنوییسم

 –>

سعی می کنم به زودی فیلم های HTML رو هم آماده کنم و توی سایت قرار بدم .

رضا طوماری

دیدگاهجواب سوال چیه ؟ *

  1. هوشنگ مرادی گفت:

    سلام ممنون ازراهنمایی

  2. hadi.m گفت:

    سلام خیلی ممنون از زحماتتون. اول اینکه تگ blink فرزند دار است یا نه و این که من به صورت فرزندار اونو در chrome اجرا کردم ولی چشمک نمی زد.

  3. vahid گفت:

    ممنونم خوب بود