دنیای برنامه نویسی و اپلیکیشن

baner-telegram
شما اینجا هستید : صفحه اول » آموزش برنامه نویسی » اسکریپت چیست و زبان اسکریپت ( Script ) نویسی چیست ؟
اسکریپت چیست و زبان اسکریپت ( Script ) نویسی چیست ؟

اسکریپت چیست و زبان اسکریپت ( Script ) نویسی چیست ؟

قبل از این که بدانیم اسکریپت چیه ؟ اول باید معنی اون رو بدونیم اسکریپت به معنی ( متن سند ، دست خط ) می باشد . حالا باید بفهمیم که کلاً اسکریپ یعنی چی ؟

اسکریپت چیست ؟

اسکریپت یک برنامه یا دستورالعمل های نوشته شده با استفاده یک زبان اسکریپتی است . اسکریپت ها برنامه های کوچکی هست که به وسیله آن ها می توان برخی وظایف تکراری و یا یک وظیفه طولانی را به طور خودکار انجام داد . در واقع اسکریپت به کدهای برنامه نویسی گفته میشه که کامپایل نمی شوند و معمولاً تفسیر می شوند .

در دهه 1960 اولین اسکریپت ها ساخته شدند ، چون کاربران مجبور بودند برای انجام کارهای خود سلسله ای از دستور های ( کد های ) تکراری یا مشابه بنویسند ، پس کم کم به اسکریپ ها قابلیت هایی اضافه شد که کاربران با استفاده از آن می توانستند الگوی دستوری خود را به اسکریپت اعلام کنند و اسکریپ به صورت خودکار دستورها را انجام می داد .

زبان اسکریپت چیست ؟

زبان اسکریپت در واقع نمونه کوچک شده زبان مادر خود هست و تعدادی از دستور ها و امکانات زبان های بزرگ برنامه نویسی در این زبان حذف شده اند . مثلاً امکان حذف کردن و نوشتن فایل ها بر روی سیستم کاربر در این زبان ها وجود ندارد .

زبان های اسکریپتی ( مفسری ) به زبان هایی گفته می شود که مرحله کامپایل و اجرا از هم جدا نیستند ، در واقع کامپایل آن ها در زمان اجرا انجام می شود . برای اینکه بهتر بفهمید ، در زبان ++C وقتی گزینه Run برنامه را می زنید اول برنامه کامپایل می شود و اگر مشکلی نداشت خروجی را به شما نشان می دهد ولی زبان های اسکریپتی وقتی کدها اجرا می شوند از همان خط اول شروع به اجرای برنامه می کند و هر کجا که اشتباهی بود ارور می دهد و ائامه دستورات را اجرا می کند .

همان طور که گفتم زبان اسکریپت معمولاً به صورت فرمان و تفسیر است و به همین دلیل در بسیاری از آن ها برنامه ها سریع تر از برنامه هایی که با ++C  و Java نوشته می شوند اجرا می شوند .

زبان های اسکریپتی

Python :

زبان برنامه نویسی قدرتمند و شئ گراست .

Java Script :

دستورات این زبان شبیه ++C است و برای اطلاعات بیش تر می توانید کلیک کنید .

Perl :

پرل زبان برنامه نویسی تفسیری و سطح بالا ، شئ گرا و یک زبان سمت سرور قدرتمند است .

پیشنهاد می کنیم حتما بخوانید :

درباره : رضا طوماری

عاشق برنامه نویسی

نظرات کاربران :


 1. علی حاتمی گفت:

  بابت توضیح مختصر و در عین حال کامل ومفیدتان .سپاس فراوان

 2. نوید گفت:

  سلام دست شما دردنکنه

 3. اجاره خودرو گفت:

  خیلی عالی مثل همیشه ممنونم

 4. اجاره خودرو گفت:

  ممونم خیلی عالی و مفید موفق باشید

 5. سلام ممنونم مطلب فوق العاده ای بود
  با تشکر

 6. مقاله کاملی بود . با تشکر

 7. Unknow گفت:

  سلام و ممنون از توصیحات خوبتون
  موفق و سربلند باشید

جواب سوال چیه ؟ *